Mačacie roky života, alebo koľko má vaša mačka ľudských rokov?

Mačka je úžasný tvor, predátor, šelma i milujúci spoločník a to nielen na dlhé zimné večery, no i na cestu životom. Podobne ako u iných domácich zvierat aj u mačiek človeka často zaujíma, ako je to s prepočítavaním jej veku na ľudské roky. Či už len zo zdravej zvedavosti, alebo z neutíchajúcej potreby po vedení, hľadáme najrôznejšie prepočty. Väčšinou ale zistíme, že naša mačka je staršia ako my a tak si teda zaslúži našu úctu. 🙂

Starnutie je biologický proces , ktorý v podstate začína narodením. Od prvého samostatného nádychu mačiatko enormnou rýchlosťou napreduje, vyvíja sa, rastie a starne. Zvyšuje svoju váhu, veľkosť, obratnosť. Cvičí svoje postrehy, zmysly a šikovnosť. Mení sa mu chrup, silnejú svaly, hustne kožúšok. Z mačiatka máme razom mladého mačiaka. Z aktívnej puberty rýchlo preklenie do obdobia dospeláka a naraz príde seniorský vek.
Kollby mačiatko
Mačatá dospievajú neskutočne rýchlo a v priebehu jedného roka dosahujú fyzické atribúty dospelých jedincov. Mentálny a fyzický vývoj končí však približne v druhom veku života. Vtedy sa z pubertiaka stáva skutočne plnohodnotný dospelý jedinec. Ak sa mu pošťastí vyhnúť sa prenosným chorobám, úrazom a nástrahám, ktoré život so sebou prináša, dožije sa plného veku a šťastne po našom boku pokojne zostarne.
Robin
Štatistiky ukazujú, že vek doma žijúcich mačiek sa postupne predlžuje. Z priemerných 12 rokov sa hranica preklenula cez 14 a stále pomaly stúpa. V Európe sa považuje za priemerný vek mačky 15 rokov. Existujú aj rekordmani, ktorí sa dožili viac ako 30 rokov. Podľa Guinessovej knihy rekordov bola najstaršou mačkou Granpa, ktorá uhynula v roku 1998 vo veku neuveriteľných 34 rokov.

Lola

Lola


Nasledujúca tabuľka vám ukáže, ako je to s porovaním veku mačky a človeka – inými slovami, ako rýchlo micky starnú v porovaní s nami. Hodnoty v tabuľke udávajú vek života mačky a k tomu odpovedajúci vek človeka v rokoch. Takže mačka vo veku 1 roka je svojím vývojom v takej istej fáze života, ako človek vo veku 15 rokov.

Vek mačky…….Vek človeka

1………………………….15

2………………………….24

3………………………….28

4………………………….32

5………………………….36

6………………………….40

7………………………….44

8………………………….48

9………………………….52

10………………………..56

11………………………..60

12………………………..64

13………………………..67

14………………………..70

15………………………..73

16………………………..76

17………………………..79

18………………………..82

19………………………..85

20………………………..88

21………………………..91

22………………………..94

23………………………..97

24………………………..100

25………………………..103

Nezabúdajte však, že je vek je častokrát len číslo. Nikdy sa vzťah – akýkoľvek, nedá merať len jeho dĺžkou, ale hlavne jeho kvalitou. Myslime na to i vo vzťahu k našim štvornohým miláčikom.

Bella

Bella


Tak ako? Sú aj Vaše mačky od vás staršie?:)

You can leave a response, or trackback from your own site.

18 komentárov to “Mačacie roky života, alebo koľko má vaša mačka ľudských rokov?”

 1. Veve píše:

  Moj Murko je odomna mladsi 🙂 Ja mam 25 a on 1 a pol, cize 20 ludskych 🙂

 2. admin Kajo píše:

  :)ja mám skoro všetkých starších

 3. lucia píše:

  Ja mam kocura ktory ma 21 rokov cize 91 ludskych.mozno najstarsi kocur na slovensku

 4. admin Kajo píše:

  21? wow
  a máte to aj podložené niečím? To by bolo na reportáž do správ!

 5. Petra píše:

  ja mám kocúra ktorý má 23 ludských rokov čiže 97 ľudských …. ten je asi najstarší na SR naozaj !
  bohužial už je slepý,hluchý….

 6. admin Kajo píše:

  to je krásne, nech sa mu darí a hlavne v zdraví 🙂
  keby ste chceli poslať krátky príbeh s fotkami, bolo by to úžasné

 7. Kristína píše:

  Môj kocúr má 25mačacich rokov a ja 9 rokov

 8. Zuzana píše:

  Moj Minko ma priblizne 9 rokov ludskych (presne to neviem, narodil sa kdesi v stodole a ku mne prisiel ked mal asi 1 rok). Takze mu typujem nieco okolo 50. Ja mam 54. 🙂 Som rada, ze som vasu macaciu stranku nasla. Z.

 9. admin Kajo píše:

  Aj mňa to teší a blahoželáme k vysokému mačaciemu veku a želáme veľa ďalších rokov plných radosti!
  Kajo & BLRA

 10. Majo A Peťa píše:

  Nas kocurik LEO ma 85 macacich rokov takze je to uz naozaj taky dedko, ale je zdravi a verime ze este pozije nejake tie roky.
  🙂

  Majo a Peťa

  • admin Kajo píše:

   Tak to blahoželám a je k tomu aj nejaký špeciálny recept na dlhovekosť? V EU je u bytovej mačky priemer tak 12-15 rokov a váš kocúrik je ďaleko za.
   Vopred ďakujem za info!

 11. Majo A Peťa píše:

  Ďakujeme ;-)dostáva veľa lásky, je to naozaj maznáčik a špeciálny recept? ani nijaký nemáme. Keď mal roky dozadu problémy s močovými cestami, veterinár nakázal dávať mu len granule a vodu….to je celá jeho strava….zakázal mleté mäso v sáčkoch, vraj sú veľmi slané a škodia a tak sa tomu už roky vyhýbame. aj keď občas neodoláme a dáme mu kúsok šunky, ochutnať jogurt alebo dokonca šľahačku :-))) je to už taký náš dôchodca ale aj tak najpravdepodobnejšie mal veľmi dobrý rodokmeň, keďže sme ho kúpili na výstave v Nitre aj s papiermi

 12. admin Kajo píše:

  Tak to je výborné! A aké je to plemeno, prosím?

 13. Gabča píše:

  Máme 3 britské krátkosrsté mačičky, modrú Fionu 15-ročnú, čokoládovohnedú Rumbu 4,5-ročnú a takmer 3-ročnú čiernu Sambu. Iba Fiona je odo mňa podstatne staršia. Rumba a Samba sú voči mne šumienky 😀

Zanechaj reakciu