Gravidita mačiek, vývoj mláďat a pôrod

Kollby mačiatko

Najväčšiu šancu na oplodnenie majú samice v prvý týždeň ruje, niekoľko dní po jej nástupe, pričom intenzita párenia počas prvých dní zvyšuje pravdepodobnosť oplodnenia vajíčka spermiou. Samozrejme ako vo všetkom aj tu platí, že je to prísne individuálne.

Podobne ako u ľudí i u mačiek sa môžu vyskytnúť problémy. Samica môže krycieho kocúra odmietať alebo opačne. Nie je to vraj časté, ale stáva sa to. Väčšinou sa situácia sama vyrieši ak spolu partneri strávia nejaký čas a nemajú dostatok iných príležitostí. Niekedy je zase problém počatia fyzický a mačička či kocúr majú zdravotný problém, ktorý bráni tomu, aby spolu počali potomstvo.

Pohlavné dospievanie mačiek, nástup ruje a ich párenie som už spracoval a tento článok nadväzuje na predošlý.


Gravidita mačky

Odhaliť či je mačička gravídna nie je vôbec jednoduché. Dôkazy sa prejavia až o niekoľko týždňov neskôr. Fyzické zmeny sa začnú na tele mačky objavovať približne po 3 – 4 týždňoch od krytia. Vtedy sa bradavky mačky zväčšia, zružovejú a vystúpia. Bruško sa začne zväčšovať až okolo nástupu 5 týždňa. O týždeň neskôr je možné pohmatom cítiť pohyb mačiatok.
Jednoznačný dôkaz gravidity nám však poskytne až krvné vyšetrenie u veterinára.

Photobucket

Dĺžka gravidity u mačky je 9 týždňov, okolo 63 dní. Ak chcete teda vedieť termín pôrodu, pripočítajte k dátumu krytia 63 dní. Samozrejme niekedy sa mačence môžu narodiť skôr (od 56 dňa), inokedy zase neskôr (do 71 dní). Rozdiel by však nemal byť vyšší ako 7 dní. Ak náhodou mačička mačiatka prenáša viac, treba navštíviť veterinára a konzultovať ďalší postup.

Domáci pokoj a pohoda

Obdobie gravidity by si mačička mala prežiť v absolútnom pokoji a kľude. V domácnosti by sme mali zachovať teda príjemnú atmosféru bez stresu a negatívnych faktorov. Vyhnúť by sme sa mali prestavbe, hluku, veľkým zmenám,… Rovnako nie je vhodné mačičku stresovať novými členmi domácnosti, adopciou ďalších zvierat a podobne.

Niektoré mačičky prežívajú graviditu bez zmien správania, iné bývajú citlivé na dotyky a manipuláciu. Mnohé sa môžu prejavovať agresívne a to ako voči ľuďom tak i voči iným členom mačacej domácnosti. Mali by sme teda rešpektovať súkromie budúcej mačičky a dopriať jej pokoj a pohodu.

Photobucket

Čím viac sa bude blížiť dátum pôrodu, tým menej aktívna mačička bude. Obmedzí skoky, behanie, prestane sa skrývať do tesných priestorov a je možné, že kvôli rastúcemu brušku bude odmietať i priechod cez mačacie dvierka.

Stravovanie

Kvalitná, pestrá a bohatá strava je v období gravidity a laktácie veľmi dôležitá. Mačička potrebuje nabrať dostatok energie a sily pre vývoj mláďat, pôrod a popôrodnú starostlivosť. Pre tehotné a kojace mačky je dnes na trhu dostatok kvalitných krmív, takže si nemusíme robiť veľké starosti.
Dôležité však je, aby sme mačičku neprekrmovali a zbytočne nepriberala. Dávky krmiva treba postupne zvyšovať a to až od druhej polovice gravidity, teda okolo 4-5 týždňa po krytí.
Nie je neobvyklé, že matka pred a po pôrode neprijíma potravu, teda žije a z rezerv, ktoré si vytvorila. Následne je obdobie laktácie nesmierne energeticky náročné a pre kvalitné a plnohodnotné mlieko je potrebné množstvo kvalitnej a pestrej stravy pre kojace mačky. Inak mlieko prichádza o výživovú hodnotu a mačiatka nepriberajú. Rovnako je potom energia čerpaná z matkiných osobných rezerv (jej tuku) a tá môže vyzerať až príliš vychudnuto a nezdravo.

Konkrétnu značku kvalitného krmiva vám doporučí chovateľ, od ktorého ste si mačičku zakúpili, depozit, od ktorého ste mačku adoptovali, alebo ju môže doporučiť veterinár či odborník na výživu. Rozhodne tu nie je namieste šetrenie, lebo kvalitná strava je základ zdravých mačiatok a spokojnej a zdravej matky.

Príprava na pôrod

Mačičke by sme mali pred očakávaným termínom pôrodu pripraviť i vhodné miesto – pôrodničku. Tá by mala byť z pevného materiálu, vystlaná jemnou tkaninou, ideálne savým materiálom. Použiť môžete aj plienky pre psíkov, ktoré je možné následne hygienicky vymeniť a vyhodiť.
Pôrodnička by mala mať rozmery približne 35x50x25 cm. Dôležité sú bočné najmä steny, aby sa mica pri tlačení mohla packami oprieť.
Pôrodnička by mala byť pre mačku k dispozícii dlhší čas pred pôrodom, aby si na ňu zvykla a cítila sa v nej príjemne. Umiestniť by sme ju mali na pokojné, tiché a tmavšie miesto.
Niekedy sa však stane, že mačička vrhne niekde úplne inde. Tomu sa žiaľ nedá úplne zabrániť nikdy.

Pôrod

Väčšina mačiek zvláda pôrod bez ľudskej pomoci. Mnohé dokonca chcú byť pri tom absolútne samé, niektorým nevadí prítomnosť jej dvojnožcov. Ak máte dlhosrstú micu, bude lepšie ak jej srsť v okolí genitálií a bradaviek ostriháte, aby sa tam mačencom uľahčil prístup.

Tesne pred pôrodom je mačka nervózna, mraučí, neustále sa prechádza, neobsedí, hľadá vhodné miesto či polohu. Okolie vonkajších pohlavných orgánov je navreté. Pred pôrodom mačke odtečie plodová voda a v pôrodničke si ľahne na bok, následne sa začnú kontrakcie.

Photobucket

Pôrod by mal trvať niekoľko hodín, no môže sa natiahnuť i na celý deň či noc. Je to vždy individuálne. Závisí to od počtu mačiat, kontrakcií, komplikácií, či je to prvý vrh,…
Obvykle sa mačiatka narodia od 3 do 12 hodín. Na svet prichádzajú v plodovom obale, ten matka prehryzie rovnako ako pupočnú šnúru a malé slepé mačiatko dôkladne poumýva. To reflexne mraučí, hýbe sa a hľadá bradavku, na ktorú sa prisaje.
Mačka obvykle porodí 3 – 6 mačiatok a interval medzi nimi môže byť niekoľko minút i hodín.

Mačiatka sa rodia slepé, osrstené a absolútne bezbranné, odkázané na svoju matku, jej mliečko a teplo.

V prípade, že má mačička s vytlačením mačiatka problémy, musí pomôcť človek a mačiatko opatrne vytiahnuť, vybrať z plodového obalu a prestrihnúť pupočnú šnúru. Strihať treba až keď prestane pulzovať, približne 3 cm od bruška mačiatka. ranu dezinfikovať.

Photobucket

Za normálnych okolností mačička nepotrebuje ľudskú pomoc ani asistenciu, je naprogramovaná geneticky a vie čo robiť. Plodový obal každého mačaťa a placentu mačka zožerie. Všetky mačiatka dôkladne poumýva a následne oddychuje a pradie. Vtedy je čas, aby sme vymenili použitú podložku (obvykle plienku), aby rodinka ležala na čistom.

Photobucket

Pri prvom pôrode bude lepšie, ak si vopred zistíte, kde je veterinárna pohotovosť, poprípade si dohodnite asistenciu od známe a skúseného chovateľa. Ak by sa vyskytli problémy, budete mať po ruke odborníka, ktorý bude vedieť ako sa s nimi popasovať.

Photobucket

Nasledovať bude článok – Popôrodná starostlivosť o mačiatka a laktácia

Článok uverejnený v odbornom mesačníku Pes a mačka: ISSN: 1335-7778, číslo 05/2013, XIII. Ročník.

Podobné príspevky:

Sezóna mačiatok sa začína

Zázrak zrodenia – pôrod a pôrodná starostlivosť na videu

Pohlavné dospievanie mačiek, nástup ruje a ich párenie

Našiel som mačiatko bez matky, čo s ním?

Gravidita mačiek, vývoj mláďat a pôrod

You can leave a response, or trackback from your own site.

90 komentárov to “Gravidita mačiek, vývoj mláďat a pôrod”

 1. Radka píše:

  Dobrý deň, pred týždňom sa u nás okotila túlavá mačička. Je možé, že už je opäť kotná? „Býval“ u nás ešte aj túlavý kocúr a tiež od susedov ku nám jeden chodí. Mačiatka žijú, podarilo sa nám ich „ochrániť“ pred kocúrmi. Ďakujem, Radka

  • admin Kajo píše:

   Zdravím Vás,
   myslím, že to biologicky možné je, ale v prípade, že mačiatka stále má a kojí ich, tak kotná rozhodne nie je. Príroda to zariadila tak, že ak by o mačiatka prišla, je možná ďalšia ovulácia. Ak ich ale má, tak by k páreniu a teda ani oplodneniu prísť nemalo.

   • zuzula píše:

    Ahoj. Moja macka ma 3 maciatka. Okotila.sa 27.maja.
    Kojila ich i ked uz papaju aj inu stravu. 1 den bola vonku. 3 dni dozadu sme ju dali vykastrovat a uz mala 7 plodov.takze.zostala.kotna aj ked kojila. A teraz po 3 dnoch po 3 dnoch po kastracii maju male tendenciu prisat sa lvoli mliecku a ona ich nechava…

   • Lucy.mizerova píše:

    Dobry den,NASA macka ma 4maciatka.Maju uz 5 tyzdnov.Problem ale je ze je stale vychudnUta hoci Stale je a stravu jej davame kazde 3 hodiny aj jej brusko jej velmi Visi….Je mozne ze to Bude zas v poriadku po Tom ako maciatka Prestane kojit? DAKUJEM vopred za odpoved

 2. Radka píše:

  Ďakujem, vyzerá to tak, že nie je kotná a kocúriky stále chodia, susedov napapkať na zbytkoch od Micky a ten tulák ani neviem, je ho vidieť málo. Mačiatka si našťastie nevšímajú :o) Poradili by ste nám aj ako Micku stravovať? Papá na etapy, aj to nie všetko a bojím sa, aby mala dosť energie a nečerpala zo svojich zásob. Ďakujem, rh.

 3. Paťka píše:

  Kolko dní alebo mesiacov po pôrode sa môžme s macickami a s matkou hrať?

 4. admin Kajo píše:

  Akonáhle to matka dovolí.
  Niektoré strážia svoje mačence dlhšie iné pustia človeka k potomstvo krátko po pôrode. Počkajte kým otvoria očká a začnú sa rozliezať. Ak bude mamička súhlasiť môžete sa ich dotýkať a postupne i hrať. Po 14 dňoch by už nemal byť problém žiadny.
  Matka býva vyčerpaná a preto by som jej doprial pokoj, oddych a hlavne kvalitnú stravu, aby zvládala kŕdeľ mačiatok i starostlivosť o ne.

 5. Nik píše:

  Naša Mica už mala niekoľko pôrodov, vždy bolo min. 3-až 6 mačiatok a viditeľne bola hneď chudá. Včera o 16.00 prišlo prvé – vymenila som čistú plienku ráno som ju bola pozrieť , stále je len jedno a krv na plienky, boky má však stále veľké a aj teraz o 14 má len jedno mačiatko.Mica nie je iná, žrala je starostlivá , avšak mne sa zdá ako keby mala mačiatka stále v sebe. treba ísť s ňou k veterinárovi? Ďakujem

 6. admin Kajo píše:

  Zdravím Vás, bohužiaľ s týmto by som volal veterinárovi. Neviem poradiť.

 7. Naty píše:

  Dobrý moja mica je bola dnes strašne nervozná mňaukala vtierala sa nevedela sedieť ani 2 min !!! Akurát leží v seníku ale netusím ci do rana moze mat poradte ! ĎĎ

 8. admin Kajo píše:

  Zdravím, neviem presne čo chcete vedieť, ale zdravotný stav treba riešiť ihneď a s veterinárom.

 9. summer píše:

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, koľko po pôrode možno mačku sterilizovať, resp. koľko od pôrodu môže byť znovu kotná? Ďakujem

  • admin Kajo píše:

   Zdravím Vás, na toto Vám odpovie veterinár, ale osobne si myslím, že po odstavení mačiatok určite hneď. Takže po 2 mesiacoch od pôrodu. Určite zavolajte na nejakú kliniku – možno aj na dve tri v okolí, kde sú dobre referencie a tam Vám odborne poradia.

 10. petra píše:

  dik za radu

  mame doma mačku bude mat mladé

 11. Viera píše:

  a nasa micka ma 6 mačiatok prvy raz maju dnes 2 tyzdne a uz tu kocure vrieskaju a aj ona moze ostat hned kotna?

 12. mm píše:

  Prosím Vás chcem sa Vás opýtať ako vyzerá placenta u mačiek?

 13. zuza píše:

  Dobry den,okotila sa nam macka,len neviem kde,Asi niekde u susedov.Chcem sa spytat,ci ich neskor sama prinesie?

 14. Ivana píše:

  Dobry vecer,
  nevedeli sme, ze nasa macka caka male, az ked porodila a to sme milovnici maciek, nevsimli sme si na nej ziadne zmeny, aky mate na to nazor, uz ste sa stretli s takymto niecim?

 15. admin Kajo píše:

  Stretol som sa aj s tým, že žena nevedela, že je tehotná až do 7 mesiaca. 🙂 Ak mačku púšťate von a nie je kastrovaná tak sa nie je čomu diviť.
  Zodpovedné ale je mačku uchrániť nechcenej gravidite včasnou sterilizáciou. Útulky a depozity praskajú, ulice sú plné a produkovať ďalšie mačence je absolútne nežiadúce.
  Mačičku dajte kastrovať a bude sa jej i vám lepšie žiť. 🙂

 16. veronika píše:

  moja macka je tiez tehotna a ziztila som ze bude teda rodit az v marci

 17. admin Kajo píše:

  tak snáď nájdete domov pre mačence a následne ju budete kastrovať

 18. Katka píše:

  Dobry den, chcela by som sa opytat, mame gravidnú macicku konkretne britsku modru, vieme ze ma jedno maciatko ale ze je velke, bude mat problemy s porodom, alebo nebude mat problem ho vytlacit? ci sa mame prichystat pre pripad odchodu na pohotovostne veterinu? dakujem pekne

  • xya píše:

   Dobrý deň,
   to, či mačka bude mať problém pri pôrode sa nedá predpovedať (ani podľa toho, že je mačiatko veľké). Musíte Vašu mačičku sledovať (odporúčam naštudovať si varovné znaky pri pôrode, keď treba volať veterinára, http://happycat.sk/chovatelstvo2c.htm) a pri hocijakých komplikáciách utekať k veterinárovi. Ja som sa už týždeň pred pôrodom dohodla s naším veterinárom (mohla som mu volať vo dne v noci, ak by bolo treba).

 19. admin Kajo píše:

  Zdravím Vás,

  toto sú otázky pre veterinára – v tomto si nedovolím radiť a skúsenosti nemám. Mačky kastrujem, nemnožím.

 20. janka píše:

  Ahojte. Mám kotnú mačičku. Koľko mláďat sa môže priemerne narodiť mačke ? už to trvá 1 mesiac aj niečo. a ešte niečo, susedka mala taký prípad, že sa jej narodili mačiatka jej mačke ale ona sa o nich nestarala a z 7 jej zomreli 4…. myslíte, že by sa to mohllo stať aj mne ? 😮 🙁

 21. admin Kajo píše:

  Zdravím Vás,

  stať sa môže čokoľvek. Toto sú otázky skôr na veterinára, ktorý pozná anamnézu mačičiky a jej „rodiny“.
  Osobne nie som zástanca množenia mačiek, ale naopak ich kastrácia a sterilizácie, aby sa počet udržoval v zvládnuteľných medziach. Útulky sú plné a nie je dôvod mačky ďalej množiť.

 22. Aďa píše:

  Dobrý večer.Chcela by som sa spýtať pred včerom sa nám okotili 3 krásne britske mačiatka ale ich matka je strašne zoslabnutá.Nepije,nežerie ani nepradie,len leží a nemá záujem ani o mačičky.Neviem čo robiť.:( Prosím o radu.Ak má už niekto takú skúsenosť.(Táto mačička vlani mala cisársky rez tak neviem či tam nebude problém)

 23. admin Kajo píše:

  Zdravím
  toto sú otázky na veterinára a rozhodne by som nehľadal info na nete a strácal čas, ale ihneď riešil a konzultoval situáciu s odborníkom-kmi.

 24. martina píše:

  D.d.,žijeme na samote v horách a ziadne mačky okolo nie sú,naša je evidentne tehotná,takže kocúr by mohol byť divy,máte skúsenosť?

  • admin Kajo píše:

   Dobrý deň,

   nemám skúsenosť, som zástanca nemnoženia mačiek a tak mám všetky kastrované a to aj odporúčam.
   Nekastrovaná mačka má veľký revír a túla sa ďaleko, narozdiel od kastrovanej, ktorá sa zdržuje blízko obydlia, kde žije.

 25. moniqe píše:

  Je mozne abi macka mala na 1vrh 1 mlada,ked predtym mala 3az 4,a sparila sa min.s dvoma kocurmi??

 26. admin Kajo píše:

  možné je všeličo

 27. natal píše:

  zdravim. chcela by som sa opytat na macacie mlieko..nasa macka caka male a na zaviatku som videla zr jej z bradaviek ide normalne svetle mlieko a teraz som jej po 4-5t stlacila cicik a ide jej hnedkaste..myslite ze je to ok? dik

 28. admin Kajo píše:

  Zdravím Vás,
  to naozaj neviem. Skúste veterinára.

 29. Hanka a mama píše:

  Dobry den, chcela by som sa spytat, ci sa stava, aby gravidna macicka zmizla a neobjavila sa 5 dni. Nasa Mia mohla byt gravidna, prvykrat, dokonca by priblizne vychadzal termin porodu na teraz. Nemala privelke brusko, bradavky na dotyk vyraznejsie. Nikdy sa netulala dlhsie ako pol dna, vzdy sa vratila a jedavala trikrat denne, ale teraz zmizla a velmi n chyba. Dakujem za odpoved!

 30. Lea píše:

  Dobry chcela som sa opytat kedy zistime ze je tesne pred porodom? Macka trosku tazsie dycha ale to uz asi dva dni a taktkez je pritulna a chodi po domu. Cakali sme to uz cez vikend a nic

 31. admin Kajo píše:

  Zdravím,
  to presne neviem, trebalo počítať dni.
  Predpokladám však, že bude nesvoja, hľadať si miestečko, začne možno i mraučať.

 32. Didi píše:

  Neviem či je moja mačka graviditna ale každý sa ma to pýta lebo je veľmi tučná

 33. Didi píše:

  Prosim poradte mi

 34. N píše:

  moja mačka ma asi sedem mesiacov a párila sa s kocurrom je prvorodička kolko mačiat by mohla mažť keď je ešte taká mladá a prvorodička?

  • admin Kajo píše:

   To je pomerne smutné, mladá a už kotná, tak by to byť nemalo. Mačiat býva málo.
   Mačku i kocúra treba kastrovať, aby sa mačiatka zbytočne nemnožili ako na bežiacom páse. Ulice a útulky sú plné. Netreba plodiť nezodpovedne ďalšie.

 35. Didi píše:

  Moja mačka sa dnes ráno sama okotila:-D

 36. Mirka píše:

  Dobrý deň,

  moja mačička porodila cca. pred dvoma týždňami. Mačiatka stále nedoniesla a dnes som okolo nej v záhrade našla dvoch kocúrov. Je možné, aby tak krátko po pôrode bola pripravená sa páriť? Veľmi ma to prekvapilo a bojím sa, že sa mačiatkam niečo stalo 🙁 Vopred ďakujem za odpoveď.

 37. admin Kajo píše:

  Áno, možné to je. Obvykle je pripravená až keď ich odchová, ale vonku sa môže stať čokoľvek.
  Skúste hľadať.Mačičku by trebalo po dohode s veterinárom kastrovať.

 38. Mirka píše:

  No práve som videla, že sa von pári… určite ju dám vykastrovať, ale chcela som počkať, kým budú mačiatka schopné papať samy. Ale takto už nemám asi na čo čakať, keď privoláva kocúrov 🙁 ďakujem za rýchlu odpoveď.

 39. Júlia píše:

  Ahoj chcela by som sa len spýtat v kolkom asi týždni je mačka ked jej začína tiect s bradaviek mliko

  • admin Kajo píše:

   To vám zodpovie veteriár alebo chovateľ, ja amčky nemnožím a osobnú skúsenosť s tým nemam, takže žiaľ neporadím. Ale bude to kúsok od pôrodu, dedukujem.

   Gravidita mačky

   Odhaliť či je mačička gravídna nie je vôbec jednoduché. Dôkazy sa prejavia až o niekoľko týždňov neskôr. Fyzické zmeny sa začnú na tele mačky objavovať približne po 3 – 4 týždňoch od krytia. Vtedy sa bradavky mačky zväčšia, zružovejú a vystúpia. Bruško sa začne zväčšovať až okolo nástupu 5 týždňa. O týždeň neskôr je možné pohmatom cítiť pohyb mačiatok.
   Jednoznačný dôkaz gravidity nám však poskytne až krvné vyšetrenie u veterinára.
   Dĺžka gravidity u mačky je 9 týždňov, okolo 63 dní. Ak chcete teda vedieť termín pôrodu, pripočítajte k dátumu krytia 63 dní. Samozrejme niekedy sa mačence môžu narodiť skôr (od 56 dňa), inokedy zase neskôr (do 71 dní). Rozdiel by však nemal byť vyšší ako 7 dní. Ak náhodou mačička mačiatka prenáša viac, treba navštíviť veterinára a konzultovať ďalší postup.

 40. Michal píše:

  Zdravím, chcem sa spytať ako prinútiť mačku aby sa starala o svoje novorodeniatka. Problém je v tom že má dve maličké ale odmieta pri nich ostať.. Máme ešte jednu mačku ktorá má svoje 2 maličké už asi 10 dní tak sa chcem spýtať či by sme nemohli tie novorodeniatka pridať k inej mačičke ktorá má už 10 dňové mačičky. Vopred ďakujem za nejakú radu.

 41. mima píše:

  dobry den neviem co robit nasej macke domacej sa narodili 4 maciatka,ale uz tri zdochli asi tyzdnove a stvrte sa mi zda tiez chore ma velke brusko a je zachripnute teraz ma asi dva apol tyzdna,co mam snim robit?dakujem za kazdu radu

 42. kika píše:

  Doma mám mačku a tá pred 4 dňami porodila. Mačiatka majú ešte zatvorené oči ale mačka ich vezme do úst, položí niekde na dvore a odíde. Sem tam ich príde skontrolovať ale inak nič. Je to normálne a máme ju to nechať ďalej robiť?

 43. admin Kajo píše:

  ja myslím, že vie čo robí, ja by som ju nechal, pokiaľ by to dávalo zmysel..hľadá zjavne lepšie miesto

 44. mačička píše:

  Moja mačka je tehotna a neviem kedy bude rodiť bola pod postelov a škrabala stenu a mnavčela teras leži na zemy a zrichlene dicha ma tvrde bruško znamena to že dnes buderodiť

 45. mačička píše:

  Dakujem za radu ale uš porodila 3 mačiatka

 46. denisa píše:

  dobrý večer.prosím vas potreovala by som poradit….moja mačka dnes rano 8:15h porodila 3maciatka to prve ale zomrelo 🙁 🙁 a mne sa zda ze stale ma akoby nieco v brusku moze tam mat ešte mačiatko?Ďakujem Vám

 47. admin Kajo píše:

  možné je všetko, treba veterinára

 48. Lucia píše:

  Dobrý deň, chcem sa opýtať naša mačička (britská modrá) začala ruju 2.3 večer, 4.3 doobeda sme ju odviezli kocúrovi (mačka má 2 roky) zozačiatku ho odmietala sypela po ňom a robila mu zle, ale potom už začala byť povolnejšia no však tam ževraj nastal problém.
  Keď na ňu kocúr skočí ona sa automaticky prevalí na bok a lahne si, je tam už týždeň a stále robí to, že ked ho aj nechá na seba skočiť tak si lahne.

  v čom to môže byť? a aká je pravdepodobnosť že bude mať mačiatk? Dá sa zistiť či je gravídna alebo teda skôr že neni tým že začne ruju znova o týždeň alebo ju automaticky bude mať až na Ďalší rok/polrok. Kedy mi vie veterinár povedať že je gravídna alebo nie kedže fyzické prejavy sú až od 3-4 týždňa aj on vie povedať až tak neskoro?

  Ďakujem
  Lucia

  • admin Kajo píše:

   Dobrý deň,

   ja nie som chovateľ, mačky nemnožím, sú kastrované, takže osobné skúsenosti nemám.
   Ak sa páriť nechce, asi jej nesedí nápadník, prostredie, je v strese, strachu, cíti sa sledovaná, ..dôvodov môže byť mnoho.

   Pravdepodobnosť je vždy, na to vám inú odpoveď dať neviem.

   Ak je mačička oplodnená, do týždňa by mala prestať ruja. Zistiť sa to dá po 3 týždňoch od párenia.

   Mali by ste ale vedieť, že ak máte plemenné mačky, tak v nejakom združení chovateľov vo vašom kraji je určite poradca chovu, ktorý vám rád a ochotne poradí.

   Ak nemáte chovnú stanicu tak potom nerozumiem, prečo mačičky množíte. Mačičku vykastrujte a užívajte si krásne chvíle plné radosti. Ak chcete mačičiek viac, útulky sú plné. Adoptujte a nemnožte!

 49. Vanesa Kňazeová píše:

  Moja mačka je už staršia má za sebou už 4 pôrody tento rok my zasa otehotnela má už veľke brucho.Doma mám dva dospelé kocure možu tie malé mačiatka zabiť?

 50. admin Kajo píše:

  Všetko je možné, zvlášť ak nie sú kastrované.

 51. Katarina píše:

  Dobry den,

  macka je tehotna uz vo vyssom stadiu a 3.den pozorujem slabe krvacanie zo zadku a opuchnute cervene okolie analneho otvoru. Moze to mat suvis s tehotenstvom alebo to treba nejako riesit?

  Dakujem za pomoc.

  • Dada píše:

   Dobty den reagujem na vas inzerat ako nakoniec macicka vasa? Ma uz maciatka malinke? Lebo aj nasa krvaca asi sa uz to nanu chystaa:-)dakujem za odpoved

 52. admin Kajo píše:

  Zdravím,
  to sú otázky pre veterinára. Ja vám takto nepomôžem, môže to byť mnoho vecí.

 53. Didi píše:

  Je možne že moja mačička sa ešte tento mesiac párila?

 54. lucia píše:

  Dobry den. Nasa mica porodila v nedelu 4 maciatka. Je starostliva a necha nas hladat macence. Dnes som si vsimla’ ze jedno maca ma este zoschnutu pupocnu snuru. Neviete mi prosim poradit co s tym? Mam ju odstrihnut? Dakujem za odpoved

 55. admin Kajo píše:

  Dobrý deň,
  pokiaľ to nehnisá, by som to nechal, malo by to odpadnúť samo.

 56. Timotej píše:

  Dobrý deň. Chcel by som sa spýtať ako máme našej mačke vymeniť krvavú podstieľku ak má teraz mačiatka na nej?

 57. admin Kajo píše:

  Dobrý deň,
  obvykle sa to robí po pôrode, hneď takže nečakajte a pokúste sa to opatrne urobiť. Mali by byť v teple, nasuchu a na čistom!

 58. Domáca Mačka píše:

  Ďakujem vám,včera večer sa mojej mačke narodili dve krásna mačiatka…Jedno tygrované a druhé čierno-biele…

 59. Didi píše:

  Dobry deň moja mica je viac a viac tučnejšia a začínaju jej niektore bradavky už ružovejeť ale niekedy pride domov o trochu chudšia čo si myslite?

 60. admin Kajo píše:

  Neviem čo si myslieť. Mačka má byť kastrovaná, potom by sa netrebalo báť, že budú nechcené mačiatka.

 61. Didi píše:

  Nieje kastrovana

 62. Liliana píše:

  Dobrý deň,doma mám malé mačiatka asi 7-8 týždňové. Jedno z nich má na bruchu nejakú guľu alebo čo to je.Neviete poradiť čo to je ? Je potrebné navštíviť veterinára ? Za odpovede ďakujem ☺

 63. admin Kajo píše:

  Dobrý deň,

  nie je to po pupočnej šnúre zbytok?

 64. Iva píše:

  Dobrý deň, macicka nam porodila dve malé maliarka pred cca mesiacom a pred pár dňami ich zabila druha macka co robit ked ma mamička este plne cicky mlieka vie sa o to postarať sama alebo treba mliecko nejako odsat? Cicky su dosť navrete bojím sa zapalu

 65. admin Kajo píše:

  To ma mrzí, to je hrozné a od mačky samice celkom neobvyklé.
  Produkcia mlieka by mala prestať.
  Mačičku ale sledujte a keby sa vám niečo nezdalo, tak k veterinárovi.

Zanechaj reakciu